hotel awards 2022

Pec pod Sněžkou

Dnešní název a uspořádání města má poměrně bohatou historii. Městem byla, do té doby středisková obec, Pec pod Sněžkou jmenována 1.1.1987.

Historie

Současné území obce bylo osídlováno patrně již od 15. století horníky a prospektory, kteří sem proti proudu Úpy pronikali z nižších a již déle osídlených oblastí. Velká Úpa byla patrně nejdříve osídlenou částí obce, samotná Pec byla osídlena o něco málo později. Z roku 1534 se dochovaly zprávy o hornické činnosti a o tavení železné, arsenové a měděné rudy. V roce 1771, kdy bylo zavedeno první číslování domů, byla stanovena jedna číselná řada, celá obec byla tehdy jednotným celkem s názvem Aupa (Úpa), později GroßAupa (Velká Úpa). V předminulém, tj. 19. století, přesně v roce 1841 se obec Velká Úpa rozdělila na tři díly, které se v roce 1871 transformovaly do tří samostatných obcí. Od tohoto roku až do konce II. světové války existovaly na současném území obce Pece pod Sněžkou samostatné obce hned tři - GroßAupa I (Velká Úpa I), GroßAupa II (Velká Úpa II) a GroßAupa III (Petzer, Pecr, Pec, Pec pod Sněžkou). Až do roku 1945 bylo tedy stávající k.ú. Pec pod Sněžkou samostatnou obcí s názvem odvozeným od svých sousedů – “třetí díl Velké Úpy”, tj. GroßAupa III. Německé pojmenování Pezter, které bylo za první republiky počeštěné na Pecr, je co do svého původu trochu spornou a do dnešní doby nevyjasněnou záležitostí. Patrně má hodně společného s pecemi na tavení rud, které se na tehdejším území obce nacházely a byly provozovány. Další verze, jak název Pezter vznikl jsou nejméně dvě, jejich objasňování by ovšem bylo na delší rozpravu. Poprvé bylo jméno Pezter (tehdy ve formě Petzergrund – Pecký důl) zaznamenáno v hornických listinách z roku 1731, které tehdy částečně psali Češi pracující při tavbách rud pro Bertholda Viléma Valdštejna. Český název pec (Pec) byl pouze poněmčen na Petzer.

Pec se po první světové válce stala vyhledávaným turistickým střediskem a původní hornická osada se postupně přeměnila na vyhlášené centrum cestovního ruchu. Zásadní význam pro další rozvoj města měla výstavba dvou úseků lanové dráhy Pec - Růžová hora - Sněžka realizovaná v letech 1948-50 a následné vybudování systému lyžařských vleků a sjezdových tratí.

Přívlastkem “pod Sněžkou” byl název obce Pec opatřen v roce 1948 z důvodu odlišení od tehdy stejnojmenné obce na Šumavě (v současné době Nová Pec, okr. Prachatice). Krátce předtím měla obec název Pec v Krkonoších.

Ke znovuspojení obcí Velká Úpa (její jednotlivé části, tzn. Velká Úpa I a Velká Úpa II se jako do té doby dvě samostatné obce sloučily v roce 1945) a Pec pod Sněžkou došlo v roce 1960.
 

Současnost

Město Pec pod Sněžkou je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších horských středisek cestovního ruchu v České republice s celoročním využitím v nadmořské výšce 750 m a má asi 600 stále žijících obyvatel. Nachází se v údolí řeky Úpy, Zeleného a Lučního potoka, v překrásné přírodě mezi okolními vrcholky Černé hory (1299 m.n.m.), Jeleního vrchu (1024 m.n.m.), Liščí hory (1363 m.n.m.), Studniční hory (1554 m.n.m.) a Sněžky. Hraniční hora s Polskem Sněžka je svými 1603 metry nejvyšší horou na území České republiky.

Součástí Pece pod Sněžkou je i sousední Velká Úpa, početné horské osady a samoty zasahující vysoko na hřebeny. Celá oblast města se nachází v Krkonošském národním parku.

Pec pod Sněžkou je přirozeným centrem východní části Krkonoš s poměrně dobrou vybaveností a vlastní neopakovatelnou atmosférou, kterou by si žádný turista neměl nechat ujít.

Hledáte-li Hotel Pec pod Sněžkou, navštivte náš Wellness Hotel Bouda Máma.

Odebírání novinek

Chcete-li dostávat informace o novinkách na svůj e-mail, vyplňte svou e-mailovou adresu.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (32.6 + 3.6) *

 • VÍKEND 7.-9. 6. SE SLEVOU až 12%

  Zjistit více

 • Výhodné 4 denní balíčky

  K pobytu balíček služeb zdarma

  Zjistit více

 • Prodloužený víkend za cenu běžných dní

  Zjistit více

 • Balíček Pivní radost

  K pobytu dárek: pivní lázně, dárkový set piv a další

  Zjistit více

 • Zvýhodněné pobyty

  7 DNÍ ZA 6 nebo 6 DNÍ ZA 5

  Zjistit více

Nahoru